Prohlašuji, že jsem se seznámil se zásadami zpracování osobních údajů.
Nemáte účet?
menu
Registrujte se a získejte získejte výhody!

Proč není možné kombinovat tyč a čepel různé značky?

3. 4. 2018

Při hraní florbalu se setkáváme s různými přístupy k florbalovému vybavení.

Florbalové hokejky jsou prodávány s nasazenou čepelí a tímto způsobem jsou také testovány. Každá značka testuje své tyče se svými čepelemi, za tento test platí IFF poplatek, aby byla zajištěna profesionální úroveň testování a v konečném důsledku tak kvalita vybavení.

Je to zejména kvůli bezpečnostním hlediskům - mohlo by se např. stát, že se tyč tak nešikovně zlomí, že může dojít ke zranění zlomeným kusem. Právě tomu IFF předchází.

Je to podobný princip jako v případě kupování automobilu - ten musí splňovat také bezpečnostní parametry.

Někteří florbalisti se nás ptají, proč nemohou kombinovat čepel a shaft různé značky, když jsou oba dva kusy testovány a mají certifikaci IFF?

eFlorbal zná odpověď přímo od IFF:

Nikdy nebylo možné kombinovat čepel a tyč různé značky. Když florbal začínal pojišťovací společnost odmítla dokonce vyměňovat čepel v rámci jednoho kusu hole. Postupně ale došlo ke změně a výměna čepelí v rámci jedné značky byla povolena.

Hlavním důvodem nekombinování různé značky hole a čepele jsou různé spoje mezi tyčemi a čepelemi - značky se liší od minimálních až po vetší rozdíly. Tím je dána svoboda kreativita různých řešeních - každá značka si může určit svoji strategii.

Na obrázku je zobrazena Salming čepel namontována na Exel shaftu = tj. příklad porušení pravidel

Výtažek z pravidel IFF:

407 Hokejka

Hokejka musí být schválena IFF a příslušně označena. Všechny úpravy hole, kromě zkrácení, jsou zakázány. Hůl smí být omotána nad značkou držení, ale nesmí být překryty žádné schvalovací či jiné oficiální značky.

Jakákoliv kombinace shaftů a čepelí různých značek není legální. Dále pak je zakázáno používat shaft označený certifikátem IFF s čepelí, která certifikát IFF nemá. Stejně tak je zakázáno používat shaft bez označení IFF s čepelí, která tento certifikát má.

Výše zmíněné kombinace jsou zakázané pro všechny oficální zápasy. Všechny legální kombinace shaftů a čepelí můžete najít v databázi na hlavní stránce IFF.

Pokud chcete zkrátit shaft, musí být zkrácen shora. Je zakázáno zkracovat shaft ze spodní části (část, na kterou se nasazuje čepel).


Zaujal Vás článek? Sdílejte ho se svými přáteli.

Tato stránka v rámci poskytovaní služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací, včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete zde .